E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
AFYONKARAHİSAR´IN TARİHİNE ASIRLIK DOKUNUŞ
  Geri
Orjinal Resim

AFYONKARAHİSAR’IN TARİHİNE ASIRLIK DOKUNUŞ

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA’DA 3. ETAP ÇALIŞMALARI BAŞLADI

           Belediyemiz, ‘Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında tarih kokan Afyon Evlerini aslına uygun olarak restore etmeye devam ediyor. 3 etaptan oluşan proje kapsamında 2 etapta yapılan çalışmalar tamamlandı. 3. Etapta bulunan 98 evin restoresi ise devam ediyor.

35 milyonluk yatırımla şehrimizin kalbi niteliğindeki Afyon konakları sokak sağlıklaştırma projesi ile aslına uygun şekilde restore ediliyor. Mahalle kültürünün sergilendiği nadir yerleşim yerleri arasında olan bu konaklar yapılan çalışmalar sayesinde ihtişamını tekrar kazandı. Kentin tarihine ışık tutacak restorasyon ve çevre düzenlemelerine önem veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek önderliğinde, Tacı Ahmet ve Yukarı Pazar mahallelerinde bulunan Afyon Evlerinin gelecek nesillere ulaştırılması amacıyla Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından başlatılan sağlıklaştırma projesi kapsamında tarihi konaklar aslına uygun hale getiriliyor.

98 TARİHİ YAPI RESTORE EDİLİYOR

           Çalışmalar çerçevesinde tarihi özelliği olan evlerin dış cephesi aslına uygun olarak restore edilip, renklendiriliyor. Bu projede yer alan son ve 3. etapta bulunan 98 tarihi yapı yeniden hayata kazandırılacak. Çalışmaların kısa zamanda tamamlanarak Afyonkarahisar’ın tarihi güzellikleri arasında yerini alması hedefleniyor.

Tarihi dokusu korunarak tamamen aslına uygun şekilde restore olan konaklar şehrin turizmine ve istihdamına da katkı sağlıyor. Belediyemiz, tarihi kimliğinin yanı sıra doğal güzelliklere sahip mahallelerin güzelliklerini ön plana çıkartan yatırımlarına devam edecek.

HEDEFİMİZ AFYONKARAHİSAR’I DUYURMAK VE TANITMAK

         Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Afyonkarahisar’ın geleceğine yapılan yatırımların tüm hızla sürdüğüne dikkat çekerek; “Anıtlar Kurulu tarafından tescilli 400’e yakın konağımız var. Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında bu konakları restore ederek turizme kazandırıyoruz. Şimdiye kadar 200’ye yakın konak restore edildi. Geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanımızla birlikte inceleme gezisi yaparak bu konuda yapılacak çalışmalar istişare edildi. 2020 yılında Bakanlığımızdan hibe desteği alarak 115 tescilli konağı yeniledik ve kullanıma açtık. Bu yılda ise kalan 98 konağımızın restorasyonu için ihale yaptık. 3. Etap’ta yer alan 98 konak ile birlikte Sokak Sağlıklaştırma Projesinde sona gelinecek. Afyonkarahisar’ın tarihini, kültürü ve doğal güzelliklerini turizme kazandırıyoruz. Mahalle kültürünün en yoğun yaşandığı Tacı Ahmet, Akmescit ve Burmalı Mahallelerimizde doğal gaz çalışması yapılacak. Kömür kullanımını azaltarak binaların dış cephesinin ve tarihi dokunun korunmasını sağlayacağız. Bu çalışmalar Afyonkarahisar’ın ekonomisine de ciddi katkılar sunacak. Hem şehrimizin güzellikleri ön plana çıkarma hem de bu güzellikleri artırmanın hedefi ile yatırımlar yapıyoruz. Tüm yerli ve yabancı misafirleri Afyonkarahisar’a bekliyoruz” diye konuştu.

 

Haberin videosu için TIKLAYINIZ

https://we.tl/t-G4tM4xRU6Z

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 22.6.2022 09:38:30
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 8.7.2022 12:23:50
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
ZEYBEK BAŞKAN EŞREFPAŞA MAHALLESİ´NDE
Zeybek Başkan, mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Eşrefpaşa Mahallesi ziyareti kapsamınd
GASTRO AFYON LEZZET FESTİVALİ TANITIM TOPLAN
Ülkemizin Unesco tescilli üç gastronomi şehrinden biri olan Afyonkarahisar 4. kez Uluslar
MİLLET BAHÇESİNDE İMZALAR TAMAM
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek´in seçim vaatlerinden olan Millet Bahçesi´nde önemli bi
2
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi