E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI
  Geri
Orjinal Resim

BÖLGENİN İLK VE TEK GASTRONOMİ MÜZESİ AÇILDI

            2019 yılında UNESCO tarafından Gastronomi Şehri ilan edilen Afyonkarahisar'ımıza Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek öncülüğünde yeni bir eser daha kazandırdık. Bu kapsamda şehrin mutfak kültürünü duyurmak ve gelecek nesillere miras bırakmak için yapılan yatırımlardan biri olan Gastronomi Müzesi törenle hizmete açıldı.

Belediyemiz tarafından yapılan bölgenin ilk ve tek Gastronomi Müzesi dualarla açıldı. Afyonkarahisar Kültür ve Sanat Evi bünyesinde hizmet verecek Gastronomi Müzemizde mutfak kültürümüze ait değerlerin tanıtılması ve aktarılması adına yiyeceklerin tarihçesi, üretimi, hazırlanması ile sunumu ve bu aşamada kullanılan araç gereçler ile ilgili bilgiler yer alıyor. Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, İl Jandarma Komutanı Yılmaz Kırgel, İl Müftüsü Sinan Kazancı, Belediye Başkan Yardımcılarımız Murat Öner, Barış Dal, daire müdürleri ve basın mensupları katıldı.

Kurdele kesimi ile yapılan açılış ardından Başkanımız Mehmet Zeybek ve Valimiz Kübra Güran Yiğitbaşı ile protokol üyeleri müzeyi gezerek bilgiler aldı. Haşhaş Odası, Sucuk Odası, Lokum Odası, Günlük Yaşam Odası, Mahalle Fırını ve Geleneksel Mutfaktan oluşan Gastronomi Müzesi protokol üyelerinin de beğenisini kazandı. Yöresel lezzetlerin simgesel halde sergilendiği müzede yer alan ürünler gerçeğinden ayırt edilemedi.

Gastronomi Müzesi ardından Nalbant Müzesinde de incelemeler yapan heyet aile fotoğrafı çekilmesi ile ziyareti sonlandırdı.

“TARİHE VE LEZZETE YOLCULUK”

Törende açıklamada bulunan Başkanımız Mehmet Zeybek; “ UNESCO’nun bizden yerine getirmemizi istediği şartlardan biriydi Gastronomi Müzesi olması. Çok şükür arkadaşlarımızın çalışmaları ile tamamlayarak açılışını gerçekleştirdik. Tarihe bir yolculuk yapılıyor burada. Afyonkarahisar’ın yöresel ürünleri nelerdir canlı olarak burada sergilenebiliyor. Afyonkarahisar’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin burayı mutlaka görmesi gerekiyor. Burada aynı zamanda Nalbant Müzesi de var. İki müzeyi aynı anda oluşturabilen illerin başında geliyoruz. Zengin bir kültürümüz var. Restore ederek yeniden kazandırdığımız tarihi konağımızda bu müzeyi açmamız ayrı bir önem taşıyor. Ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 29.11.2022 14:38:53
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 29.11.2022 15:47:30
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
GENÇLER ÖDÜLLÜ BOWLİNG TURNUVASI´NDA KIYASIY
Afyonkarahisar Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü tarafından lise öğrenciler
BAKAN KARAİSMAİLOĞLU BELEDİYEMİZİ ZİYARET ET
Afyonkarahisar ? Şuhut Karayolu açılışı için şehrimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı
ŞUBAT AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Belediyemiz Meclis Toplantısı Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek´in Başkanlığında yapıldı.
1
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2022 Bilgi İşlem Merkezi