E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
22 MART DÜNYA SU GÜNÜ KUTLU OLSUN
  Geri
Orjinal Resim

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ KUTLU OLSUN

BELEDİYEMİZDEN SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Afyonkarahisar Belediyesi iklimsel olarak kurak bir kış dönemin yaşandığına dikkat çekerek, bundan dolayı içme sularının daha tasarruflu kullanılması konusunda vatandaşlarımıza çağrıda bulundu.

Meteorolojik verilere göre ülkemiz ve ilimiz genelinde son yılların en kurak kış mevsimi  yaşanmıştır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan  3 aylık Meteorolojik Kuraklık Haritasına göre  ilimiz olağanüstü kurak iller arasında yer almaktadır. Kuraklık nedeniyle  şehrimizin içme suyu  ihtiyacını karşılayan muhtelif noktalardaki sondaj kuyularının suyu azalmış ve Akdeğirmen Barajında su seviyesi kritik düzeydedir.

Abonelerimizin su sıkıntısı yaşamaması için belediyemizce gerekli önlemlerin alınmasının yanında vatandaşlarımızın da bizlere destek olarak, suyu gereksiz yere harcamadan, tasarruflu kullanması gerekmektedir. Barajlarımızın doluluk oranı düşük olmasına rağmen barajdaki mevcut suyu kullanma süresini daha uzun zaman dilimine yaymanın, vatandaşlarımızın elinde olduğu unutulmamalıdır.

SU TASARRUFU YÖNTEMLERİ…

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü yetkilileri, tasarruflu su kullanmanın püf noktalarını da şöyle sıraladı:

Evdeki arızalı ve boşa akan musluklar tamir edilirse yılda 18 ton su, 4 kişilik bir ailede tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan yılda 48 ton su, duş süresi 1 dakika azaltılarak yılda kişi başına 16 ton su, bulaşıklar elde değil de makinede yıkandığında yılda ortalama 40 ton su kurtarmak mümkün.

Ayrıca bulaşık ve çamaşır makineleri tam doldurulmadan çalıştırılmamalı. Her seferinde tam dolu çalıştırılan çamaşır makinesinden yılda 9 ton su tasarrufu sağlanabilir.

Sebze ve meyveleri elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkayarak, yılda ortalama 18 ton su kurtarılabilir.

Balkon ve merdivenleri yıkarken hortumla değil de kova kullanılarak yapılan temizlikte yılda 16 ton su tasarrufu sağlanabilir.

4 kişilik bir ailenin her ferdi, sifonu günde bir kez amacı dışında çekerse, yılda 16 ton suyu boşa harcanmış olur.İhtiyaca göre su bırakan kademeli sifonlar tercih edilmelidir. Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak basıncı artıran yeni sistemler kullanılmalıdır.

Tüm bunları yaparak yılda 181 ton suyu kurtarmak sizin elinizde… Hem su tasarrufu sağlayın, hem de su faturanız azalsın.

"22 MART DÜNYA SU GÜNÜ FARKINDALIĞA VESİLE OLSUN"

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise yaptığı açıklamada, suyun bilinçli kullanılması ve tasarruf yapılması konusunda çağrıda bulundu. Zeybek Başkan; “Tüm vatandaşlarımıza bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Kaynakların etkin ve verimli kullanılması için vatandaşlarımızın da tasarruf konusunda gayret ve özen göstermesi son derece önemli. Gelecekte su sorunu yaşamamak için tedbiri bugünden almalıyız. Su kaynaklarımızı korumanın ve gelecek nesillere aktarmanın en iyi yolu suyu bilinçli kullanmaktan geçmektedir. Vatandaşlarımızdan suyu özenle ve bilinçli kullanmalarını, israftan kaçınmalarını rica ediyoruz. Belediye olarak su tasarrufuyla ilgili mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz. Su geleceğimizdir, onun elimizden akıp gitmesine izin vermemeliyiz. Bu vesile ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyor, farkındalığa vesile olmasını temenni ediyorum.” Dedi.


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 21.3.2023 14:47:28
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
SİZ İSTEYİN, BİZ ÇÖZELİM
Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Başkanlığında vatandaşların doğrudan iletişimini sağlay
ÇEVREMİZİ SEVİYOR, DOĞAMIZI KORUYORUZ
5 Haziran Dünya Çevre Günü, Afyonkarahisar´da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor
BABA ÇOCUK KAMPI KAYITLARI BAŞLADI
Afyonkarahisar Belediyesi aileleri doğa ile buluşturmaya devam ediyor. Motorsporları Merk
1
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
Kent Rehberi
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2023 Bilgi İşlem Merkezi