DÜNYA´NIN GÖZÜ AFYONKARAHİSAR´DA

Orjinal Resim


DÜNYA'NIN GÖZÜ AFYONKARAHİSAR'DA

MOTOKROSTA ŞAMPİYONLAR AFYONKARAHİSAR'DA BELLİ OLDU

            Afyonkarahisar'da düzenlenen FIM Dünya Motokros Şampiyonası'nda (MXGP) nefes kesen yarışlar ile şampiyonlar belli oldu.

Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in tensipleri ile gerçekleşen organizasyon yine başarı ile sonuçlandı. Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi'nde düzenlenen organizasyonda, MXGP ve Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2) yarışları yapıldı. MXGP Türkiye'yi Honda'nın Slovak sporcusu Tim Gajser kazanırken, Kawasaki'den Fransız Romain Febvre ikinci, Yamaha'dan Fransız Maxime Renaux üçüncü sırada yer aldı. Dünya sıralamasında lider olan GASGAS'ın İspanyol yarışçısı Jorge Prado, MXGP Türkiye'yi 10'uncu sırada bitirdi.

Dünya motokros tarihinin en önemli yarışı olan MXGP’de Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250) Yamaha’dan İtalyan Andrea Bonacorsi bitime bir yarış kala şampiyonluğunu ilan etti. Boracorsi’nin Avrupa’da bu sınıfta ilk şampiyonluğu oldu.

Dünyanın en iyilerinin yarıştığı MXGP Türkiye organizasyonunun içinde yar alan Avrupa Motokros şampiyonu 393 puanla Yamaha’dan İtalyan Andrea Bonacorsi oldu. Husqvarna’dan Hollandalı Kay Karssemakers 334 puanla ikinci, Fantic’ten Hollandalı Cas Valk ise 305 puanla üçüncü olarak tamamladı.

DÖRT YARIŞ AYNI ANDA YAPILDI

Geçtiğimiz yıl şampiyonun belirlendiği MXGP TÜRKİYE’de, dünya ve Avupa klasmanında dört yarış aynı anda yapıldı.

- Dünya Büyükler Motokros Şampiyonası (MXGP)

- Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN)

- Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2)

- Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX250)

Afyonkarahisar’ımızda yapılan yarışlarda; Yamaha, Honda, Kawasaki, KTM, Husqvarna, GasGas, TM ve Fantic gibi fabrika takımlarının da olduğu 35 ülkeden 720 sporcu katıldı.

MXGP TÜRKİYE’Yİ YİNE TİM GAJSER KAZANDI

Dünya motokors tarihinin en önemli yarışı olan MXGP’de Türkiye yarışını geçen yılın şampiyonu Tim Gajser kazanırken, dünya sıralamasında lider olan Jorge Prado liderliğini sürdürdü.

Dünyanın en iyilerinin yarıştığı MXGP Türkiye MXGP TÜRKİYE’yi geçen yılın şampiyonu Tim Gajser kazandı. Jorge Prado dünya sıralamasında liderliğini korudu. MX2 TÜRKİYE’yi ise Liam Everts kazandı. Andrea Adamo MX2’de liderliğini sürdürdü

ÖDÜLLER ZEYBEK BAŞKAN’DAN

Yarışlar ardından ödül töreni düzenlendi. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde yapılan törene katılan Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, İyi Parti Milletvekili Hakan Şeref Olgun, AK Parti Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahid Cıngı kazanan yarışçılara ödül takdim etti. Başkanımız Mehmet Zeybek tüm sporcuları tebrik ederek Afyonkarahisar’ın böylesine büyük bir organizasyonu gerçekleştirmesinden ötürü gurur duyduklarını belirtti.

YARIŞLARA TÜRKİYE’DEN 10 TÜRK YARIŞÇI KATILDI

Türkiye’den ilk kez Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Irmak Yıldırım bu sene üçüncü kez pistlere çıktı. Bu yıl ilk kez MXGP’de Galip Alp Baysan Türkiye adına yarıştı. Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ise, ikinci yarışçımız Selin Tınaz, WMX pistinden yarıştı. Avrupa Motokros Şampiyonası’nda ise Yiğit Ali Selek, Efe Kemal Hıd, Ömer Uçum, Ata Yağız Kuzu, Mehmet Emin Musaoğlu, Beytullah Gurur, Mehmet Yiğit Kara mücadele verdi.

ŞAMPİYONLARIN KAZANDIĞI DÜNYANIN EN İYİ PİSTİ

Afyon Motorsporları Merkezi, MXGP yarışları arasında dünyanın en iyi pisti, en iyi padokuna sahip. Ünü sadece bunlarla sınırlı kalmayan pistte yapılan MXGP TÜRKİYE’yi kazanan pilotlar hep sezonu şampiyon olarak tamamladı. Yarışçılar arasında çok sevilen ve yarışmak için beklenen pistler arasında ilk sırada yer alan pist, şampiyonun belli olmadığı ilk senelerden beri şampiyonların kazandığı etap olarak tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

180 ÜLKE TÜRKİYE’Yİ DAHA YAKINDAN TANIDI

Dünya çapında çok popüler olan motokros yarışlarının en önemli yarışlarından biri olarak görülen MXGP TÜRKİYE, 7.3 milyar kişinin yaşadığı 180 ülkede 3.5 milyara yakın izleyiciye ulaşıyor. Dünyaca ünlü motokros yıldızlarının mücadele ettiği yarışlar, bu yıl 19 etaptan oluşan MXGP ve MX2, 6 etaptan oluşan MXWOMEN, 10 etaptan oluşan EMX250’de kürsü için ter döktü.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE EN AZ 10 MİLYAR TL KATKI

Dünyanın en önemli motokros yarışı olan MXGP’nin TÜRKİYE etabı bu yıl altıncı kez yapıldı. MXGP Türkiye’nin sadece yarışın yapıldığı haftada ülke ekonomisine 5 milyar TL’yi aşan katkıda bulunduğu açıklanmıştı. Türkiye’nin spor ekonomisi ve turizmi için en önemli etkinlik konumundaki MXGP Türkiye’nin bu yıl da ülke ekonomisine katkısının en az iki kat artması bekleniyor.

Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde yapılan MXGP TÜRKİYE, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi, Spor Toto, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD), TÜRKSAT, TRT SPOR, TRT SPOR YILDIZ, Sport in Türkiye’nin destekleriyle yapıldı.

 

Diğer Haberler