ZEYBEK BAŞKAN GÖNÜLLERE DOKUNUYOR

Orjinal Resim

ZEYBEK BAŞKAN GÖNÜLLERE DOKUNUYOR

           Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek engelli vatandaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmeye onların sosyal yaşamlarında daha aktif olmalarına imkân tanımaya devam ediyor. Gelenek haline gelen tekerlekli sandalye dağıtımı programı bu yıl da Başkanımız Mehmet Zeybek tarafından yapıldı.

Afyonkarahisar Belediyesi engelli bireylerin umudu olmayı sürdürüyor. Göreve geldiği andan itibaren engelli bireylere yönelik önemli çalışmalara imza atan Başkanımız Mehmet Zeybek, 13 adet tekerlekli sandalyeyi engelli bireylere düzenlenen programla teslim etti.

Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen programa; Vali Yardımcımız Betül Büyükkılıç, Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Numan Yöner, Muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürümüz Mustafa Demirhüyük, Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Faruk Özkara, mahalle muhtarları, engelli bireylerimiz ve aileleri katıldı.

13 TEKERLEKLİ SANDALYE TESLİMİ YAPILDI

Dağıtım töreninde konuşan Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Faruk Özkara desteklerinden dolayı Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür etti. Özkara; “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün farkındalık günü olduğunu vurgulamak istiyorum. 3 Aralık, 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul etmiştir. Bu kabulle, engellilerin sorunlarını ve beklentilerinin kamuoyunda paylaşılarak toplumda farkındalık oluşturulmak istenmiştir.  Ülkemizde ise 2005-2008 yıllarında yapılan kanunlaşma çalışmaları ile engelli hakları ve statüleri yasal güvence altına alınmıştır. 2019 verilerine göre ülkemizde 5 milyona yakın engelli vardır. Toplam nüfusun yüzde 7’sini oluşturmaktadır. Bakanlığımızın verilerine göre ilimizde ise 81 bin 934 engelli mevcuttur. Şunu unutmayalım ki engelli olmak bir tercih değildir. Bir gün ışığa hasret kalabilir, merdivenlere adım atmak en büyük özlemlerimiz olabilir. Bunu bilerek yaşamalı. Öncelikle kafamızdaki engelleri kaldırmalıyız. Daha bilinçli, daha duyarlı, daha merhametli bir toplum umut ediyor. Halkımızın bu konuda hassas davranmasını arzuluyorum. Bir arada toplanmamızı sağlayan Belediye Başkanımıza ve herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“SİZLERİ SEVİYORUZ, HER DAİM YANINIZDAYIZ”

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek programda yaptığı konuşmada, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak, sorunlarını çözecek, her alanda başarı sağlamalarının önünü açacak tüm çalışmalarda yer aldıklarını söyledi. Desteklerinin devam edeceğini söyleyen Başkanımız; “ Engelli olmak insanın tercihi değil. Sizleri hiçbir zaman kendimizden farklı görmedik, görmüyoruz. Bizler de bir gün engelli bir birey olabiliriz. Ne olabileceğinin garantisi yok. Cenab-ı Hakk’ın takdiri.  Garantimiz olmayan bir hayat sürüyoruz. Göreve geldiğimiz andan itibaren sizleri hiçbir zaman kendimizi sizlerden farklı görmedik, ayrı tutmadık. Sizlerin yanında olmaya gayret sarf ettik. Elimizden geldiği kadar sizlerden gelen her türlü talebe de cevap vermeye çalıştık. Sizleri topluma kazandıralım, sosyal hayatın içinde olsunlar diye Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi kurduk. Türkiye’de tek Dünya’da ikinciyiz, üçüncüsü yok bu merkezin. Şu anda 160’a yakın öğrencimiz eğitim görüyor. Engellilik durumuna göre usta öğreticilerimiz eğitimler veriyor. Sizleri seviyoruz, her daim yanınızdayız” şeklinde konuştu.

Engelli bireylere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Başkanımız Mehmet Zeybek’e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven ise; “Hayatın içerisinde hepimiz kardeşçe el ele birlikte ve beraber yaşıyoruz. İstatistik verilere göre Dünya nüfusunun 1/5’i engelli. Geriye kalan 5/4’ü de engelli adayı. Her an her dakika engel sahibi olmamız yüksek. Bu can bize emanet. Bu şekilde dünyaya gelmiş olmanın Allah’ın takdiri olduğuna inanıyoruz. Sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkanlığında 2002 yılından beri kurulan hükümetlerin engelliye bakışı, engelliye karşı davranışını sizler de çok iyi takdir edersiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğindeki hükümetlerimiz engelliyi hayata adapte etti. Çalışmaya çalıştırmaya gayret etti. Verilere göre geçmiş dönemlerin beş katı engelli kardeşimizi iş sahibi yaptık. Engelli kardeşlerimize karşı sigorta ve iş yeri açma teşvikleri gibi teşvikler hayata geçirildi. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de tek Engelsiz Gastronomi Mutfağı ve Terapi Merkezi’ni açtı. Önemli olan sizlerin orada hayata adapte olmaları, meslek sahibi olmaları. Oradan mezun olunca sertifika veriliyor ve iş imkânına sahip olunuyor. Bizi bir araya getiren Belediye Başkanımıza ve Belediye personeline teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Yardımcımız Betül Büyükkılıç’ta Başkanımıza teşekkür ederek; “Değerli Belediye Başkanımıza bu programı düzenledikleri için teşekkür ediyorum. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla her daim insanı önceleyen, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören bir medeniyet tasavvurunun, köklü geleneğin temsilcisi olarak bizler engelli kardeşlerimize hayatın her alanında destek olmaya, mutlu etmeye gayret sarf ediyoruz. Bu anlamdaki eksikliklerin giderilmesinin de bir lütuf olarak değil, hakların sahiplerine teslim edilmesi olarak görüyoruz. Bu vesile ile tüm engellerin birlikte çalışarak aşılacağı engelsiz bir dünya temennisi ile 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün birlik ve beraberliğimize vesile olmasını temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

ENGELLİ VATANDAŞLARDAN ZEYBEK BAŞKAN’A TEŞEKKÜR

Konuşmalar ardından Başkanımız Mehmet Zeybek, Vali Yardımcımız Betül Büyükkılıç, Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Garnizon Komutanımız Tuğgeneral Numan Yöner tekerlekli sandalyeleri teslim etti. Vatandaşlarla yakından ilgilenen Zeybek Başkan talepleri de aldı, tek tek hatıra fotoğrafları çekindi. Engelli vatandaşlarımız da duyarlılığından ötürü Başkanımıza teşekkürlerini iletti. Program aile fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.


Diğer Haberler